Про школу

“Потрібна школа, потрібна негайно і така школа,
яка б мала народні, рідні основи,
бо інакше вона дасть, як усе у нас,
бляклий колір з іноземними рум’янами”
М. В. Лисенко

Київська середня спеціалізована музична школа-інтернат ім. М.В. Лисенка (КССМШ ім. М.В. Лисенка) – один з провідних навчальних закладів не тільки  України, а й всього Східноєвропейського регіону у галузі підготовки музикантів-виконавців концертного профілю високої кваліфікації. КССМШ ім. М.В. Лисенка була відкрита у 1934 році при Київській державній консерваторії ім. П.І. Чайковського (тепер – Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського), як професійний навчальний заклад для обдарованих дітей. У 1944 році школі присвоєно ім’я видатного українського композитора, засновника українського професійного  музичного мистецтва –  М.В. Лисенка. Головною метою школи є підготовка  обдарованої молоді до вступу в музичні вищі навчальні заклади. Беззаперечною перевагою школи є поєднання в навчальному процесі комплексів предметів спеціальної музичної освіти із предметами середньої загальної освіти.

За час свого існування КССМШ ім. М.В. Лисенка підготувала біля 2500 переможців міжнародних і українських музичних конкурсів  за всіма музичними інструментами  виконавських спеціальностей, що відбувалися  в різних країнах Європи, Азії та Америки.

Незалежність України та інтеграція її в європейський культурний простір відкрила широкі можливості колективу школи щодо участі в розширенні “географії” конкурсів. Юні музиканти беруть участь і одержують премії на конкурсах як в Україні, так і у Німеччині, Франції, Італії, Англії, Греції, Канаді, Японії, США, Чехії, Словаччині, Угорщині, Польщі, Росії, Білорусії.

В школі традиційно працюють найкращі музиканти Києва. У перші роки існування школи у ХХ столітті до складу педагогічного колективу входили такі відомі майстри музичного мистецтва як К. Михайлов, А. Луфер, А.Янкелевич, Ї.Сливак, В.Яблонський. В ХХІ столітті у школі працюють 2 член-кор. Академії мистецтв України, 1 лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка, 3 народних артиста України, 16 заслужених артистів України, 4 заслужених діячі мистецтв України, 2 заслужених працівники культури України, 12 професорів, 10 доцентів, 4 доктори наук, 3 кандидати наук. Із 85-літньої історії школи – більше 35 років її очолював Валентин Панасович Шерстюк, заслужений діяч мистецтв України, професор Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського. Творча діяльність В.П. Шерстюка  складалася з професійної викладацької та широкого спектру музично-пропагандистської, методично-виховної, організаційно-громадської роботи.

Професійне досягнення учнів школи багато в чому пояснюються давніми традиціями і тим, що тут на практиці реалізована найефективніша форма підготовки професійних музикантів високої кваліфікації: їхнє навчання у системі “школа-вуз”, що відповідає світовим поглядам на вирішення проблем освіти. Школа пишається своїми випускниками – народними та заслуженими артистами України, лауреатами міжнародних конкурсів, відомими майстрами музичного мистецтва. Серед них: І.Шамо, Я.Френкель, В.Кожухар, Н.Штаркман, Ю.Ситковецький, В.Шаїнський, Л.Дичко, Р.Лисенко, Л.Цвірко, О.Рябов, В.Охрименко, В.Антонов, М.Степаненко, Є.Ржанов, М.Пєтухов, О.Козиненко, О.Безуглий, В.Горань, О.Клічевський, Г.Черненко, Д.Коваленко, М.Сук, В.Потапов, В.Тюрін, В.Шамо, О.Лифоренко, Ю.Кот, А.Мельников, А.Вінокуров, В.Бродський, В.Шевель, К.Стеценко, С.Шотт, О.Ясько, В.Борисов, В.Кошуба, О.Дмитренко, В.Бистряков, О.Злотник, В.Селівохін, Т.Петриненко, П.Зібров, Г.Татарченко, та багато інших. Ціла плеяда талановитих музикантів – випускників і учнів школи – стали лауреатами престижних конкурсів за останні роки, завоювавши своїми концертними виступами симпатії публіки різних країн. Це – О.Гринюк, В.Лисиця, М.Чернявська, А.Комісарова, М.Данченко, Д.Прощаєв, О.Семчук, О.Полянський, Є.Андрусенко, В.Купрій, В.Гладков, Б.Стельмашенко, О.Вишневський, В.Зубков, А.Бєлов, Д.Ткаченко,Г.Нужа, К.Даниленко, Б.Півненко, Д.Суховієнко, Л.Акопова, А.Ярошинський, Ю.Швед, П.Гінтов, А.Ляхович, Є.Кострицький, І.Горкун, О.Іванченко В.Холоденко, О.Чугай, А.Домбровська, І.Арбатська, Г.Федорова, М.Народицька, О.Пушкаренко, І.Гінтова, В.Лученко, О.Ворончук та інші.

На всіх етапах розвитку школи загальноосвітній цикл є невід’ємною частиною навчально-виховного процесу, метою якого є виховання майбутніх музикантів.

У 40-50 роки ХХ століття на загальноосвітньому циклі працювали майстри своєї справи, викладачі: Я.Г. Ткаченко (укр. мова та літера­тура), М.А. Васильєва (рос. мова та література), І.П. Лисняк (матема­тика), А.С. Лівшиць (фізика), Є.Д. Кузнєцова (хімія), Є.П. Кривих (біологія), О.Н. Малиновська та В.Д. Попов (історія), В.Н. Єфремович (географія) та ін. У 60-80-ті на циклі працювали такі талановиті педагоги: О.П. Леоненко, О.М. Святенко (укр. мова та література), Л.М. Антонова, Л.Я. Айзенберг, Т. І. Прохоренко (російська мова та література), Є.І. Залєська, Л.Ф. Копилець, К.В. Под’єльська (іноземні мови), В.С. Красотіна, О.Г. Вари­вода (історія), В.П. Шевель (біологія), Р.А. Фількенштейн (фізика), В.І. Дюденко, Л.П. Карнаух, О.В. Марченко (математика), В.Г. Рудаківська (хімія), М.В. Кисляк, Р.Б. Поліська, Л.І. Шевель, О.І. Йосипенко (педагоги молодших класів), А.К. Недєлько (військова справа), І.К. Заяць, Л.П. Сопова (фізична культура).

Загальноосвітній цикл в різні роки очолювали  видатні педагоги: Корнієнко В.В. (1984 – 1989 рр.), Зданюк С.І. (1989 – 1998рр., 2011-2014 рр..), Гриценко С.М. (1998 – 2005 рр.), Стефанюк Н.В. (2005 – 2011 рр.). З 2014 року заступником директора з навчальної роботи на загальноосвітньому циклі працює Швець Ю.В.

Сьогодні Київська музична школа – інтернат ім. М.В.Лисенка є центром середньої спеціальної музичної освіти в Україні. Саме вона готує та видає педагогічні та науково-методичні розробки з питань виховання виконавців, оркестрової та хорової майстерності, композиторів та музикознавців. Саме в ній створено найсприятливіші умови для отримання професійної та повної середньої освіти.

Київська середня спеціалізована музична школа-інтернат ім. М.В. Лисенка розмістилась у мальовничому Сирецькому парку Києва. Має два триповерхових навчальні корпуси які містять 80 класів, 30 приміщень для індивідуальних занять, спортивний та актовий зал. 

КССМШ ім. М.В. Лисенка – це також навчальний заклад, у якому навчаються і проживають в інтернаті талановиті діти з усієї України. Інтернат – це чотириповерховий спальний корпус площею 2,5 тис. кв. м. У приміщенні інтернату функціонує медичний кабінет.

Створити для дітей атмосферу домашнього затишку – це завдання працівників інтернату. Дітей  навчають  самостійності і толерантності. В торчих пошуках  учні школи проводять  і свій вільний час, відвідуючи з вихователями  концерти, театри, музеї,  організовуючи цікаві вечори у приміщенні інтернату.

Не дивлячись на свою багаторічну історію, школа є на сьогодні сучасним навчальним закладом, в якому гармонійно поєднуються традиції і сучасні методики викладання, високий потенціал викладачів і обдарованість учнів. Пройшовши більш ніж 85-річний шлях становлення і розвитку, вона перетворилась на центр фахової музичної освіти не тільки в Україні, але й за її межами, достойно стверджуючи славу вітчизняної музичної культури та примножуючи її традиції. Юні музиканти, які сьогодні щодня заповнюють шкільні аудиторії – майбутнє культури України. Вони є втіленням  надій своїх батьків і вчителів на майбутнє – носіями культурних надбань України в двадцять першому столітті. Саме цій талановитій молоді  належить продовжити творчі  здобутки корифеїв українського  музичного мистецтва.